Istraživanja govore da je pet puta skuplje privući novog kupca nego zadržati postojećeg. Zato kompanije neguju odnose sa starim kupcima, a putem događaja koje organizuju učvršćuju međusobne odnose, klijentima imponuje da budu pozvani na prestižne događaje, a učestvovanjem u zabavi i aktivnostima koje kompanija organizuje za njih potvrđuju sebi da je kupovina ili korišćenje usluga te kompanije bio pravi izbor.
Korporativne događaje možemo da podelimo u sledeće grupe:
- Svečane večere, okupljanja i kokteli
- Sportske, rekreativne i tim bilding aktivnosti
- Prisustvo značajnim sportskim, muzičkim i kulturnim događajima
- Izleti, putovanja, vikendi
Svečane večere, okupljanja i kokteli predstavljaju najčešći vid korporativnih događaja, a organizuju se u hotelima, event prostorima, restoranima, zatim, specijalnim prostorima – muzejima, galerijama, pozorištima, vinarijama, tvrđavama i sl., kao i na brodovima, kruzerima i jahtama.
Korporativni događaji su, zapravo, alat koji menadžment kompanije koristi za uspostavljanje, izgradnju i produbljivanje odnosa sa kupcima, zaposlenima i grupama i pojedincima od interesa za kompaniju.
Sportske, rekreativne i tim bilding aktivnosti se obično organizuju na otvorenom i zamišljene su da gosti učestvuju u organizovanim aktivnostima. Aktivnosti mogu biti karting, gađanje lukom i strelom, vožnja balonom, helikopterom i razne druge. Sportske i tim bilding aktivnosti zahtevaju hotele ili komplekse sa sportskim terenima i sadržajima, ali i prirodnim okruženjem prilagođenim za dodatne aktivnosti – planinarenje, orijentiring, kao i razne tim bilding igre.
U zatvorenom prostoru to mogu biti tim bilding aktivnosti osmišljene za zatvoren prostor, zatim kuglanje, časovi kuvanja, slikanja i slično.
Prisustvo značajnim sportskim, muzičkim, kulturnim i umetničkim događajima.
Kompanija rezerviše mesta i plaća karte i putovanja za prestižne sportske događaje, kao što su finale teniskih kupova, na primer Vimbldon ili Rolan Garos, zatim fudbalska prvenstva, Formule 1 i slično. To mogu biti i koncerti svetskih i domaćih zvezda, ili pozorišne premijere, mjuzikli, opera ili balet. Svetski poznati festivali kao što su Karneval u Riu, Oktoberfest ili nedelja mode u Parizu, takođe neće ostaviti nikoga ravnodušnim.
Koji vid korporativnog događaja kompanija organizuje, zavisi od toga koja je glavna delatnost kompanije, koja je ciljna grupa za taj događaj, čime se oni bave, koja su im interesovanja, zanimanja, obrazovanje, godište i pol. Šta se konkretnije želi postići i kakva poruka poslati, i naravno, zavisi od budžeta.
Korporativni događaji su, zapravo, alat koji menadžment kompanije koristi za uspostavljanje, izgradnju i produbljivanje odnosa sa kupcima, zaposlenima i grupama i pojedincima od interesa za kompaniju. Teorijskim rečnikom, korporativni događaji se mogu svrstati u CRM (Customer Relationship Management) alate.
Pojedinci i grupe od interesa mogu biti investitori i potencijalni investitori, posrednici i distributeri, nevladine organizacije i državni sektor, mediji i sl.
Korporativni događaji otvaraju prostor za uspostavljanje dubljih veza, osećaja pripadnosti i zadovoljstva zbog saradnje sa kompanijom, kao i slanje pozitivne poruke za potencijalne saradnike, kupce i investitore.
Motivišu se stari kupci i inspirišu novi, kreira se prilika da se zadive saradnici, da se celokupan utisak prenese dalje pričom ili putem socijalnih mreža, a svi ostali požele da budu deo te uzbudljive i uspešne priče.