Bez obzira što na svetu postoji mnogo predivnih starih gradova i civilizacija koje treba otkriti, predivnih plaža, planina i predela koji oduzimaju dah, u svetu trenutno cveta „dark turizam”, odnosno „mračni turizam”. Turiste sve češće privlače mesta na kojima je stradalo ili patilo mnogo ljudi, pa tako često skreću sa unapred isplanirane rute, kako bi posetili ovakva mesta. I turističke agencije u svojim ponudama skreću pažnju upravo na ove vrste obilazaka.
Jedna od najpopularnijih crnih – mračnih destinacija jeste poseta nuklearne elektrane u Černobilju, u Ukrajini, gde je posle eksplozije reaktora, više od 600.000 ljudi bilo ozračeno, a broj žrtava od posledica u vidu raznih bolesti i danas se ne zna. Iako se fatalni reaktor i dalje nalazi na istom mestu, glavna turistička atrakcija je pet kilometara udaljen grad Pripjat, popularno naziv grad duhova. Kako kratko izlaganje još prisutnoj radijaciji nije smrtonosno, turisti u jednodnevnom izletu mogu prošetati ulicama napuštenog grada i poseti poznati reaktor 4.
Još jedna od mračnih destinacija je zatvorski kompleks na Đavoljem ostrvu u Gvajani. Ovde najčešće svraćaju turisti sa velikih prekookeanskih kruzera, a na raspolaganju je i prenoćište u bivšoj zatvorskoj ćeliji.
Šezdesetak kilometara udaljen od najvećeg vijetnamskog grada Ho Ši Mina nalazi se kompleks tunela, takozvani podzemni grad, gde je tokom rata sa Amerikom umiralo na hiljade vijetnamskih civila i vojnika. Za posetioce su otvoreni delovi tunela ali uz obaveznu pratnju lokalnog vodiča, a kako bi se upotpunio doživljaj organizuje se i ispaljivanje rafala iz najpoznatije puške svih vremena, ruskog kalašnjikova.
Daravi je najveće sirotinjsko naselje u Aziji. Ovo je kvart gde kanalizacija teče ulicama a stanovnici žive na tonama smeća. Ovde se organizuju pešačke ture a posetioci mogu da vide sav jad i bedu na jednom mestu. Uprkos očajnoj situaciji ovde je otvoren niz firmi, smeštenih u malenim prostorijama veličine trafike, ili manjim. Agencije koje organizuju obilazak 80 odsto svoje zarade doniraju za siromašne građane Mumbaija koji s predgrađem ima skoro 20 miliona stanovnika.