Pitali smo Aleksandra Vasilijevića, regionalnog direktora ispred kompanije Falkensteiner Hotels & Residences za hotele u Srbiji i Crnoj Gori, koji su razlozi za to što je Falkensteiner Hotel Belgrade već skoro punih sedam godina visoko pozicioniran na listi beogradskih ho tela i uživa veliko poverenje poslovnih gostiju.
Otkrio nam je sledeći recept.
SASTOJCI:
- 170 soba
- 111 zaposlenih, motivisanih kolega
- Odlična lokacija
- Vrhunska usluga
- Intimni ambijent
- Kvalitetna ponuda hrane i pića
- Najbolji doručak u gradu
- Fleksibilnost u radu
- Istrajnost u kvalitetu
- Lični pristup gostu i pružanje posebnog doživljaja i iskustva
REZULTAT:
Gost koji je postao prijatelj kuće, gost koji kada putuje u Beograd ne razmišlja gde će odsesti već dolazi pravo na naša vrata. Gost koji prepoznaje hotel sa dušom i koji se u njemu oseća kao kod kuće.
Šta vam je posebno važno u pristupu u poslu kojim se bavite?
U svakom poslu, nevezano za industriju u kojoj se nalazite, mislim da je najvažniji integritet, ali u smislu iskrenog odnosa koji imate sami sa sobom. Da budete svesni u svakom trenutku gde se nalazite, u čemu ste dobri, a na čemu treba da radite. Ukratko, iskrenost prema samom sebi, ali i okolini.
Dok ste se izgrađivali u profesionalnom smislu, čiji su vam saveti i sugestije bili dragoceni?
Moj prvi pravi mentor bio je gospodin Richard Bamford, čovek sa preko 40 godina radnog iskustva u hotelijerstvu. On je imao očinsko-mentorski pristup i izuzetno mi je pomogao, od njega sam naučio mnogo toga što i danas svakodnevno koristim u svom radu. Zatim sam imao sreće da sretnem gospodina Agrona Berišu, uz čiju sam pomoć i savete iskoračio dalje i stigao ovde gde se sada nalazim. Ipak, i dalje mislim da mi je ostalo još puno toga da naučim.
Možete li da se setite neke poslovne odluke koja je bila izuzetno teška i izazivala skepticizam okoline, ali se na kraju ispostavila više nego ispravna i uspešna?
Mogu, ali ta odluka nažalost nije bila moja. Bila je to ujedno i situacija koja me je najviše pogodila u dosadašnjoj karijeri. U pitanju je odlazak Falkensteiner-a sa Stare planine. Stara planina je bio projekat u koji smo ceo tim i ja uložili puno rada, ali pre svega emocije. Prekid saradnje sa ovim hotelom nas je stoga poremetio na nekoj emotivnoj osnovi. No, kako to obično u životu i biva, ovo nam je i dalo novu energiju da se potrudimo i pronađemo novi adekvatan objekat u regionu. Tako se desio naš ulazak na tržište Crne Gore tri godine kasnije.
S tim u vezi, imate li neki savet za generacije u hotelskoj industriji koje tek dolaze?
Ne bih da zvuči kao kliše, ali iskreno verujem da kada vam je najteže treba da ustanete i postanete najbolja verzija sebe. Naravno uz to, današnjim generacijama, za koje imam utisak da u ovom brzom vremenu žele da idu još brže, poručio bih ipak da krenu od samog početka, polako, strpljivo i temeljno. Da uvek nadograđuju sebe i svoje znanje. Uspeh je u tom slučaju neizbežan.
Kako vidite današnje stanje u hotelskoj industriji? Da li je situacija bolja ili ne u odnosu na prethodnu deceniju? Šta je najveći nedostatak a šta prednost?
Ako posmatramo Beograd, stvari su krenule da se ubrzavaju posle 2007. Do tada, mogli smo na prste da izbrojimo hotele u našoj prestonici, a imali smo samo dva zaista velika hotelska brenda. Tada u Srbiji, pre svega u Beogradu, kreće hotelski bum koji još uvek traje. Danas su na sceni prisutni Hilton, Marriot, Radisson, Accor… Konkurencija je ogromna, i rekao bih nemilosrdna. Greške se slabo praštaju kada su današnji gosti u pitanju. Internet je naravno učinio svoje, gosti su informisani, više putuju i imaju više izbora. Razvoj tehnologije je svakako prednost, ali je ujedno i mač sa dve oštrice. Morate da vodite računa o svakoj recenziji, o brzini kojom se trendovi menjaju i da konstantno budete spremni za promene.
Čime biste se bavili da niste u hotelskoj industriji?
Možda će vam zvučati čudno, ali iskreno verujem da bih bio vojno lice da nije bilo nesrećnih 90-ih. Tako da mi je uniforma izgleda bila suđena.
Po čemu, u poslovnom smislu, pamtite proteklih 10 godina?
U poslovnom smislu prethodnu deceniju je svakako obeležila grupacija Falkensteiner gde sam dobio odličnu priliku od strane menadžmenta kao i veliko poverenje koje sam, nadam se, opravdao. Imao sam sreće da se, pre svega u Ziri, oprobam na mestu Generalnog menadžera jednog lokalnog gradskog hotela, a da za tim pređem na rukovodeću poziciju u okviru hotel ske grupacije. Bila je ovo stvarno ključna decenija kad je moja karijera u pitanju.
Kako je izgledao vaš poslovni put od tada do sada?
U hotelu Hyatt Regency Belgrade sam započeo svoju hotelsku karijeru kao noćni recepcioner, da bih, preko Svetog Stefana, hotela President u Kovilovu i beogradske Zire, 2012. godine došao u Falkensteiner Hotel Belgrade na mesto Generalnog direktora. Naime, tadašnji regionalni direktor hotelske grupacije Falkensteiner Hotels & Residences, a današnji COO kompanije, gospodin Agron Beriša, odseo je u hotelu i pomno posmatrao kako radim, nakon čega mi je ponudio posao. Danas sam zadužen za celu regiju Srbije i Crne Gore, na čelu sam trenutno dva hotela, dok su uveliko na snazi planovi za dalje proširenje u ovoj regiji.
Na šta ste posebno ponosni u prethodnoj deceniji?
Poslovno, naravno na rezultate koje naš hotel u Beogradu iz godine u godinu postiže. Na ulazak i pozicioniranje na novom tržištu. Na sve uspešno savladane izazove. Ipak, smatram da svaki poslovni uspeh mora imati lično utvrđenje bez čega ništa od gore navedenog ne bi bilo moguće. U mom slučaju, tu tvrđavu i vetar u leđa predstavljaju moja supruga Danijela i naše troje dece.
Miona Milić