Napredak kompanije je predivna stvar. Start-up društva cvetaju, već osnovana preduzeća se šire na nova tržišta i razvijaju nove proizvode, dok velike korporacije ostvaruju značajan uticaj na regionalnom ili globalnom nivou, radeći ono što najbolje rade. Postoji samo jedan problem.
Ostvarujući rast i uspeh, kompanije i menadžeri često uvode brojne politike i traže nove načine za sticanje profita; fokus se pomera na interne poslove, kompanija gubi kontakt sa kupcima i, najednom, tržište počinje da se smanjuje. Trenutak u kom kompanija „zaboravi“ na kupca je onaj trenutak u kom mora da redefiniše strategiju i prebaci fokus. Kako to kompanije „zaboravljaju“ na kupce?
Pa, isto kao što zaboravljaju na njihove „prve linije“ (ljude koji su prvi u kontaktu sa kupcima) ili obrazovanje. Prate ostale, pažnja im je usmerena samo na podatke dobijene istraživanjem tržišta i veruju da su sve već shvatili, budući da rastu i da su uspešni (trenutno).
„Prokletstvo uspeha“ je razlog zbog kog kompanije propadaju, iznova i iznova. Što je više neko društvo uspešno, jača je samouverenost i povećava se mogućnost od neuspeha, jer prestaju da preispituju i redefinišu stvari. Razvoj ljudskog kapitala postaje mašinerija ekonomičnosti a inovacija postaje slučajan događaj izazvan srećom.
„Prve linije“ su tačke interakcije kompanije sa kupcima tokom njihovog potrošačkog iskustva. Kompanije često smatraju da su im „prve linije“ roba, a zapravo bi to trebalo da budu ono što vas izdvaja, donoseći takozvanu dodatnu vrednost svakom kupcu. Potpuno je ista situacija i sa obrazovanjem. Kompanije ga neretko doživljavaju kao „nužno zlo“ i troškarenje, a zapravo nam nudi stalnu mogućnost da preispitujemo svet oko sebe i iznalazimo nove prilike.
„Prve linije“ i obrazovanje su umnogome slični. U njih se mora ulagati, kako bi se potencijalno ostvarila korist od srećnog, lojalnog kupca ili menadžera koji će redefinisati vaše poslovanje ili uvesti inovacije. Ukoliko to ne radite, možete se susresti sa negativnim percepcijama, nezadovoljnim kupcima i zaposlenima koji zanemaruju promene, rast i nove mogućnosti. Bilo kako bilo, ako ih ignorišete, verovatno ste već potpali pod čari „prokletstva uspeha“. Čari koje čine da velike i male kompanije nestanu, i od imućnih prave siromašne. Srećom, postoji lek. Potražite ga na www.innovation-institute.eu.