U ovom članku bi želeli da se osvrnemo na osnove, ono što je must-have po pitanju osobina i veština koje zaposleni u hotelima u sektoru event menadžmenta, prodaje kao i hotelskog osoblja, treba da poseduju ili da nauče. Cilj je ispuniti ili prevazići očekivanja gostiju ili učesnika događaja u hotelu.
Lične osobine
Trebalo bi da budete komunikativni, ali i sa veštinom slušanja i razumevanja šta gost želi da čujete. Odnos sa ljudima je ono što je najvažnije u ovoj industriji. Potrebno je da komunicirate na nivou koji je pun poštovanja prema svima, sa jasnim i preciznim odgovorima.
Morate biti u stanju da ostanete smireni pod pritiskom, poslednje što gost želi da vidi je panika – nema problema samo rešenja. Brzina reakcije je jako bitna, kao i spretnost u rešavanju nastalih problema. Nedostaje produžni kabl. Mora se stvoriti na potrebnom mestu za najbrže moguće vreme, dok klijenta ne zanima čija je to bila odgovornost, ko je za to kriv i kako će se problem rešiti.
Ljubaznost, umerenost, prijatan izraz lica, ne moraju pod obavezno biti urođene osobine, mogu se i naučiti, ali ne mogu izostati u kontaktu sa gostima.
Uspešan menadžer bi trebalo da bude pun entuzijazma i strastven u tome što radi, ali to se ne uči. Entuzijazam i strast donose kreativnost, a bez njih ne možete prevazići prepreke i trijumfovati kada sve izgleda izgubljeno.
Znanja i profesionalne veštine
Kao osnovnu, neophodnu osobinu na poslu većina smatra organizovanost. Potrebno je koordinirati i upravljati svojim vremenom a ukoliko ste na višoj poziciji i svojim timom. Odrediti prioritete i dobro proceniti potrebno vreme za obavljanje svake od aktivnosti.
Tok događaja može da se promeni u minutu, pa treba biti spreman na sve predviđene i nepredviđene situacije, biti fleksibilan.
Osnovna opšta kultura daje stabilnost i sigurnost potrebnu za razgovor sa gostom. Na razna pitanja morate ili znati odgovor ili znati kako da izbegnete temu u kojoj niste vični. Odgovori kao što su „Ja sam na praksi ovde” ili „Tek sam počeo/la da radim“ ne smeju biti izgovori koje dajete gostu.
Dodatnu sigurnost daje dobro poznavanje posla i svih detalja koje vaše radno mesto podrazumeva.
Zatim, informisanost, ako govorimo o događaju koji se održava u hotelu, koliko ljudi se očekuje, koja je postavka sale, koji meniji se služe, kompletna agenda i sl. moraju biti poznati svim zaposlenima koji će biti prisutni za vreme događaja.
U ovom delu treba pomenuti i stručnost i obrazovanje u oblasti turizma i organizacije događaja. Recimo, CMP (Certified Meeting Professional) je jedan od globalno priznatih sertifikata za profesionalce u oblasti event industrije.
Još jedan sertifikat koji je šire priznat jeste CSEP (Certified Special Events Professional) ali se on više fokusira na specijalne događaje. Za oba sertifikata, kandidati moraju da imaju 3 godine iskustva u industriji.
Poznavanje stranih jezika u hotelima je must-have, pogotovo ako su u pitanju hoteli internacionalnih lanaca. Takođe, kako smo u vremenu internet tehnologija i online poslovanja, samo osnovi informatičke pismenosti više nisu dovoljni.
Profesionalnost
Iako ostavljena za kraj, profesionalnost predstavlja najbitniju must-have osobinu u poslu. Možda imamo svojih ličnih problema, možda loše vreme utiče na naše raspoloženje, možda nas je neko od ranog jutra iznervirao, možda imamo previše posla i kratke rokove, možda nas nadređeni pritiskaju, možda imamo tehničkih i sličnih problema, možda prosto nije naš dan… Tada na scenu stupa profesionali pristup poslu, kada sve ostaje po strani i posvećujemo se klijentu u potpunosti.