U organizaciji Srpskog udruženja za ultrazvuk i ginekologiju i akušerstvo i Sekcije za perinatalnu medicinu Srpskog lekarskog društva, u Beogradu, u Sava Centru, od 11. do 13. marta 2010. godine održan je Kongres Perinatalne medicine i Beogradski dani reprodukcije 2010. Menadžment koordinator Kongresa je bila agencija ARIA Conference & Events iz Beograda. Manifestacija je obuhvatila širu populaciju doktora različitih specijalnosti koji se bave ultrazvukom, ginekologijom i perinatalnom i reproduktivnom medicinom. Tim povodom, imamo čast da razgovaramo sa Prof. Dr Aleksandrom Ljubićem, Predsednikom Srpskog Udruženja za ultrazvuk u ginekologiji i akušerstvu i direktorom Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog Centra Srbije.
1. U martu mesecu 2010. godine održan je Prvi Kongres Perinatalne medicine i Beogradski dani reprodukcije. Kakvi su utisci Udruženja, da li ste zadovoljni samom organizacijom i postignutim rezultatima?
· Ovogodišnji Kongres po prvi put kod nas predstavlja integraciju svih oblasti reprodukcije i perinatalne medicine. Ovo je rezultiralo većom mogućnošću za izbor strateški važnih tema iz međunarodne stručne prakse, visokim kvalitetom predavanja i ostalih prezentacija i velikim interesovanjem stručne javnosti sa prisustvom preko 400 stručnjaka iz zemlje i regiona. U organizaciji događaja koristili smo aktivan pristup informisanju svih potencijalno zainteresovanih kolega u periodu od najmanje šest meseci pre održavanja događaja u cilju veće mogućnosti planiranja njihovog vremena. Saradnja sa ARIA Conference & Events traje vec dugi niz godina, na obostrano zadovoljstvo i nas organizatora i učesnika na našim događajima.
2. Jedan od ciljeva Kongresa je bio usmeren na povezivanje sa ostalim zemljama jugoistočne Evrope. Možete li nam reći nešto više o tome?
· Ova aktivnost je neophodan model razmene stručnih znanja i iskustava kao i standardizacije perinatološke doktrine i prakse i ovaj Kongres je učinio prve korake u tom smeru. Treba imati u vidu da je ovo dugotrajan proces u kome moraju biti uzeti u obzir sličnosti i razlike organizacije i načina finansiranja u zemljama u regionu. U tom smislu će Udruženje u saradnji sa kolegijalnim udruženjima preduzimati dalje neophodne korake.
3. Savremeni vidovi prezentacije i komunikacije su između ostalog, socijalne društvene mreže, video konferencije, kao i telemedicina. Prof Dr Kypros Nicolaides iz Londona je održao kurs prezentaciju putem telemedicinskih tehnika. Kakvo je Vaše mišljenje o tome i na koji način će se ovakav način komunikacije odraziti na buduću stručnu edukaciju u medicini?
· Svi nabrojani modeli neosporno predstavljaju budućnost procesa stručne edukacije u medicini, a u cilju još boljeg iskorišćavanja njihovih mogućnosti potrebno ih je formirati i redovno koristiti i u domaćoj stručnoj praksi u procesu obuke između univerzitetskih ustanova sa jedne i ustanova primarnog i sekundarnog nivoa sa druge strane.
4. Planovi za sledeći Kongres?
· Trenutno je u pripremi IV međunarodna škola medicinskog ultrazvuka – IAN Donald, 26. Simpozijum Sekcije za perinatalnu medicinu SLD i Beogradski dani reprodukcije sa međunarodnim učešćem koji će se održati u Beogradu, od 03. do 04. decembra 2010. godine u Hotelu Continental u Beogradu. Za sledeću godinu planiramo Drugi Kongres perinatalne medicine.