Kina je prošle godine odustala od realizacije energetskih projekata u ukupnoj vrednosti od 69 milijardi dolara, kako bi smanjila emisiju ugljendioksida (CO2).
Kina je najveći svetski proizvođač gasova sa efektom staklene. Visoki funkcioner kineskog Ministarstva zaštite životne sredine Džang Liđun je, na konferenciji o obnovljivim izvorima energije u gradu Tjenđinu, rekao da je vlada u Pekingu 2008. odustala od 156 industrijskih projekata koji bi postali veliki zagađivači životne sredine.
Kineske vlasti naglašavaju da će radije povećati energetsku efikasnost i upotrebu obnovljivih izvora energije nego da prihvate ograničenja emisije CO2, jer bi to moglo da ograniči ekonomski razvoj zemlje, navodi američka agencija, podsećajući da će se o uvođenju ograničenja, kao sastavnom delu novog globalnog sporazuma o klimatskim promenama, pregovarati na samitu Ujedinjenih nacija u decembru u Kopenhagenu.
Zemlje u razvoju koje nisu članice Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) će doprineti ukupnom povećanju emisije CO2 do 2030. sa čak 97 odsto, izjavio je na Azijskoj konferenciji o nafti i gasu u Kuala Lumpuru izvršni direktor Međunarodne agencije za energetiku Nobuo Tanaka.
Kina je 2006. postala najveći svetski emiter štetnih gasova nastalih sagorevanjem nafte i uglja, ispred SAD, Rusije, Indije i Japana, pokazuju podaci američkog Ministarstva energetike.
Ta, treća po veličini privreda u svetu, koja 80 odsto električne energije proizvodi pomoću uglja, ima za cilj da smanji emisiju CO2 do 2010. za 15 odsto u odnosu na nivo iz 2005.