Food trucks podrazumevaju velika vozila opremljena i namenjena proizvodnji i prodaji hrane. Originalno potiču iz Sjedinjenih Država, a smatra se da su se pojavili još u 17 veku.
Pretečom današnjih food trucks se smatra chuckwagon, koji je 1866. godine napravio Charles Goodnight rančer iz Teksasa. Naime, nakon američkog građanskog rata stočari su čuvali stoku u udaljenim delovima zemlje, stoga su im bile potrebne zalihe hrane i za po nekoliko meseci. Charles je došao na ideju da vojnički karavan modifikuje za potrebe stočara. Na zadnji deo karavana dodao je tzv. „chuck box“ koji se sastojao od fioka i polica za skladištenje hrane, kao i pločom koja je predstavljala radnu površinu za kuvanje. Dodatno postojali su delovi za vodu, kao i za drva.
Tridesetak godina nakon stvaranja Chuckwagon-a, pojavljuju se ulični prodavci kobasica, koji počinju i sa prodajom hrane u velikim univerzitetima (Yale, Harvard, Princeton, Cornell). U narodu su nazivani „dog wagons”. Godine 1950. pojavljuju se prva vozila koja prodaju sladoled. Ovo su počeci mobilne industrije hrane u Americi, koja se vremenom proširila i na ceo svet.
Food trucks su pogodni za razne vrste promocija, prezentacija, tim bildinga i ostalih događaja, naročito ukoliko se održavaju na otvorenom.U današnje vreme food trucks se najčešće povezuju sa konceptom pop-up restorana, koji podrazumevaju mobilne restorane. Ovi restorani putem društvenih mreža svoje posetioce obaveštavaju o kretanju i trenutnoj lokaciji. Najveću popularnost imaju u Americi, Australiji i Velikoj Britaniji.
Food trucks se sve više koriste i prilikom organizacije događaja. Prednosti i opcije koje ova vozila nude prilikom planiranja određenog događaja su razne. Ukoliko npr. organizujete višesatni seminar ili predavanje u hotelu ili nekom drugom zatvorenom prostoru, ručak možete organizovati ispred hotela, ukoliko lokacija i vremenski uslovi dozvoljavaju. Hrana i piće bi bili pripremani u kamionima, sa mogućnošću raznovrsne kuhinje i kreiranja restorana na otvorenom. Takođe, food trucks organizatorima događaja omogućavaju i organizaciju događaja izvan hotelskih i event prostora, npr. u prirodi ili lokacijama izvan gradova.
Na ovaj način delegatima se pruža drugačiji koncept od uobičajenog, podstiče se interaktivnost. Pored toga, omogućeno im je da izađu iz prostorija za sastanke i uživaju u inovativnom i drugačijem posluženju. Takođe, samom događaju se daje poseban značaj i nešto po čemu će ga učesnici pamtiti i izdvojiti u odnosu na ostale.
Food trucks su pogodni za razne vrste promocija, prezentacija, tim bildinga i ostalih događaja, naročito ukoliko se održavaju na otvorenom. Kamione je moguće brendirati i prilagoditi događaju i kompaniji. Posebna prednost kamiona je njihova funkcionalnost i opremljenost kako za pravljenje tako i za služenje hrane i pića.
U Americi se food trucks često koriste na eventima i u zatvorenom prostoru, kada tema i brending događaja to dozvoljavaju. Primeri iz prakse su raznovrsni, a pored angažovanja food trucks-a za potrebe kompletnih keteringa za učesnike nekog događaja, koriste se i za služenje sladoleda, dezerta, kafe, piva i sl.
Poslednjih godina, kao deo lifestyle koncepta velikih gradova, pojavili su se food truck festivali. U Americi ovi festivali su prisutni već godinama, dok je ovaj trend u Evropi počeo da se razvija proteklih par godina. Food truck festivali okupljaju veliki broj posetilaca, kako su mahom besplatni. Hrana koja se predstavlja i služi može biti raznovrsna, od azijske kuhinje, do craft piva, sladoleda, raznih poslastica kao i standardnih fast food proizvoda. Najpoznatiji i najveći festival u Evropi organizuje se u Briselu. Okuplja prosečno oko 100.000 posetilaca koji uživaju u kulinarskim veštinama predstavljenih na oko 100 food truck-ova. Festival se održava na preko 3 km prostora, u samom centru Brisela. U Srbiji ovaj trend još uvek nije oživeo, organizuju se festivali piva i kafe, ali ne podrazumevju angažovanje food truck kamiona.