Festival igranog filma u Puli, najstariji i najposećeniji filmski festival u Hrvatskoj (70.320 gledatelja 56. izdanja) te “jedan od tri najbolja i najspektakularnija festivala na otvorenom u Europi” (londonski The Guardian 2005.) priprema svoje 57. izdanje. Od 17. do 24. srpnja održat će nacionalni, a od 10. do 24. srpnja 2010. međunarodni program.
Vespazijanova Arena, u kojoj se Festival održava od svog osnutka, njegov je zaštitni znak, a na projekcijama pod zvjezdanim nebom okupi do 5000 gledatelja. Tradicionalne nagrade festivala su Zlatne Arene (rad Dimitrija Popovića).
Nešto više o ovoj manifestaciji za SEEbtm magazine, reći će nam g-din Zlatko Vidačković, umetnički direktor Festivala igranog filma u Puli.
1. Filmski festival u Puli ima dugu istoriju i tradiciju. Kada je Festival prvi put održan i kako je tekao njegov dosadašnji razvojni put?
Jedan od najstarijih filmskih festivala na svijetu, Festival igranog filma u Puli prvi je put održan 1953. godine na inicijativu Marijana Rotara kao smotra međunarodne kinematografije, da bi od 1954. pa sve do raspada Jugoslavije bio njenom najvažnijom filmskom manifestacijom, koju su posjećivali nebrojeni novinari i filmski umjetnici iz zemlje i inozemstva, uključujući velikane poput Orsona Wellesa, Sophije Loren, Sama Peckinpaha, Richarda Burtona, Elizabeth Taylor i Yula Brynnera. Od 1992. u Puli se održava festival hrvatskog filma, a od 2001. festival opet ima međunarodni karakter, s nagradama za najbolje strane filmove. Mnogi nagrađeni hrvatski filmovi s Pulskog festivala nagrađivani su na stranim festivalima: Tu, Maršal, Svjedoci, Ta divna splitska noć, Fine mrtve djevojke, Put lubenica…
2. Jedan od najstarijih filmskih festivala u Evropi posetio je veliki broj filmskih umetnika i svetskih glumačkih zvezda. Koliko je popularnost i posećenost ovog festivala uticao na razvoj turizma i popularizacije destinacije same Pule i Hrvatske?
Tijekom posljednjih petnaest godina Festival su posjetile velike glumačke zvijezde kao što su John Malkovich, Ralph Fiennes, Ben Kinglsey, Jeremy Irons, Greta Scacchi i Christopher Lee, te redatelji Phillip Noyce i Jiri Menzel. Popularnost festivala doprinijela je razvoju turizma i popularizaciji Pule kao turističke destinacije još od samih početaka festivala, što je prepoznala i Hrvatska turistička zajednica koja ga financijski podupire.
3. Čime ćete posetitelje Filmskog festivala ove godine iznenaditi?
Posebno iznenađenje spremamo gledateljima izvan Pule, jer će se dio festivalskog programa prvi put prikazivati na 5 najvećih hrvatskih ljetnih festivala: Dubrovačkim ljetnim igrama, Splitskom ljetu, Riječkim ljetnim noćima, Sceni Amadeo u Zagrebu i Osječkom ljetu kulture.
U Nacionalnom programu 57. izdanja očekujemo najmanje sedam novih hrvatskih filmova. U subotu, 24. srpnja kreće Hrvatski filmski maraton sa svim filmovima iz Nacionalnog programa. Tijekom Festivala prikazat ćemo i izbor kratkih filmova te predstaviti sve hrvatske igrane filmove u nastanku.
U Međunarodnom programu Europolis-Meridijani na Kaštelu i u Kinu Valli biti će prikazan niz filmova odabranih sa najuglednijih svjetskih filmskih festivala (Venecija, Cannes, Berlin, Rim, Karlovy Vary…). Retrospektiva u programu Europski filmski redatelji biti će posvećena talijanskom oskarovcu Giuseppeu Tornatoreu.
Filmovi iz Popularnog programa u Areni – kvalitetni žanrovski filmovi za širu publiku – biti će prikazivani nakon svršetka filma iz Nacionalnog programa. U Kinu Valli održavat će se matineje filmova za djecu u sklopu programa Pulica.
4. Da li postoje neki planovi oko povezivanja i saradnje filmskih festivala u regionu?
Kao znak početka suradnje filmskih festivala u regiji, Festival Cinema City u Novom Sadu prikazat će prošlogodišnje laureate Pulskog festivala, a pulski gledatelji moći će pogledati niz koprodukcija s zemljama iz regije.