[quote_box_center]Gradovi sve više koriste događaja kako bi poboljšalji sliku o gradu, stimulisali urbani razvoj, privukli posetioce i investitore. Tokom poslednjeg Godišnjeg sastanka European Cities Marketing-a (ECM), koji je održan od 03. do 06. juna 2015. godine u Torinu, evropski gradovi su predstavili svoja iskustva kroz najbolje programe prakse, sa stalnim ciljem da se poboljša operativna efikasnost i da se donesu bolje poslovne odluke.[/quote_box_center]
Danas, organizatori svetskih događaja (World Expo, UEFA EURO, Olimpijada,…) bi trebalo da počnu sa planiranjem što ranije, često 10, pa i više godina ranije, uzimajući u obzir da „domaćin” mora da ima i potrebnu infrastrukturu.
Za gradove je važno da demonstriraju dugoročne efekte takvih investicija: istinsko nasleđe za lokalnu zajednicu, infrastrukturu i sliku grada.
Događaji oblikuju gradove i čine ih privlačnim na međunarodnom nivou
Glavni predavač, g-din Valentino Castellani predsednik Torino Strategica i bivši gradonačelnik Torina, pružio je kultni i lokalni primer pozicioniranja Torina na međunarodnoj sceni kao grada gde je održana Olimpijada.
Piedmont capital se suočio sa izazovom post industrijske transformacije i Olimpijske igre su naterale grad da se iz industrijskog grada transformiše u regionalnu evropsku prestonicu. Sve se ovo dešavalo u pozadini velikih infrastrukturnih projekata (naročito crossrail sistema, Metroa, nove velike brze železničke linije…). Igre koje su održane 2006. godine, definitivno su prekretnica od depresije početkom 90-ih do novog ponosa u pripadnosti.
Posle bankarske krize 2008. godine, koja je Island dovela na listu terorističkih država i erupcije vulkana Eyjafjallajokull koji je 2010. godine paralisao sav evropski avionski saobraćaj, Rejkjavik je odlučio da poboljša svoju sliku iz 2010. godine organizujući mnogobrojne zimske festivale: kao rezultat toga 99% zimskih turista je izjavilo da će preporučiti Rejkjavik svojim prijateljima.
U slučaju Instanbula, infrastrukturne promene za ekspanziju kongresnih centara (7 kongresnih centara i 3 hale za izložbe), transformisali su grad u „meeting hub”, pojačavajući međunarodnu sliku grada.
Događaji i infrastruktura su alat za ekonomski razvoj i sredstvo za poboljšanje imidža. Čine grad privlačnijim.
Događaji generišu ekonomske i društvene koristi
Uticaji ovih događaja su mnogobrojni: oni su sredstvo za revitalizaciju ekonomije grada, stvaraju infrastrukturu i poboljšavaju sliku grada.
Sa svim infrastrukturnim promenama, vezano za organizaciju Olimpijskih igara 2006. godine u Torinu, dok se smeštajni kapacitet povećao za 42% između 1999. i 2014. godine, broj noćenja se povećao za 102% a broj dolazaka za 122%.
U Rejkjaviku, zimski događaji su rezultirali udvostručavanjem broja dolazaka i noćenja za manje od 4 godine.
Statusom Istanbula kao „meeting hub” je povećan broj dolazaka i noćenja. Preko 130 međunarodnih konferencija i svetskih događaja (G20, B20) svake godine se održi u Istanbulu, a doprinos kongresnog turizma ekonomiji Istanbula se procenjuje na oko 294 miliona eura u 2014. godini.
[quote_box_right]Sledeći ECM sastanak će se održati u Madridu, od 24. do 27. februara 2016. godine. Na sledećem sastanku će se diskutovati o tome da li je brendiranje grada relevantno i u digitalnoj eri.[/quote_box_right]
U nedavnoj anketi koju je sproveo Culture & Events ECM Knowledge Group, ECM članovi su izjavili da je glavni razlog za dovođenje događaja u njihov grad, bio prvenstveno taj da poboljšaju sliku grada, a kao drugi su naveli privlačenje većeg broja noćenja.
Svi ovi događaji i implementacija infrastrukture su zaista rezultirali povećanjem broja dolazaka i noćenja tokom trajanja događaja, ali i tokom narednih godina.
Ovi događaji privlače poslovne goste i turiste, nove stanovnike, investicije i poslove koji neizbežno stimulišu lokalnu ekonomiju.