U vanrednim situacijama, u avio industriji postoje striktna i precizna pravila pravila. Takav je slučaj i sa trenutnim stanjem nastalim zbog brzog širenja koronavirusa, poznatog pod imenom COVID-19.
Letovi se od druge polovine januara, razumljivo, otkazuju sve češće i češće, a njihovo ponovno uspostavljenje odlaže u skladu sa situacijom koja se menja na dnevnom nivou. Planovi se prilagođavaju vanrednim okolnostima, avio kompanije preduzimaju sve potrebne mere predostrožnosti koje su predviđene u ovakvim slučajevima, a sve u cilju što veće bezbednosti putnika i članova posade. Veliki broj njih se upravo iz ovog razloga odlučuje da ukine ili redukuje broj letova za gradove u kojima postoje žarišta korona virusa. Neke kompanije, poput British Airways-a, Air France-a i Lufthansa-e, su još krajem januara ove godine privremeno suspendovale letove ka Kini. Druge su pratile ovaj primer i kasnije otkazivale letove ka ostalim destinacijama koje su se, tokom razvoja situacije i širenja virusa, ispostavile kao nove ugrožene i rizične.
Uslovi otkazai/ili promene avio karte zbog koronavirusa
Treba imati na umu činjenicu da uslove otkaza i/ili promene avio karata u trenutnoj situaciji donose same avio kompanije.
Na primer, Air France i KLM svojim putnicima nude mogućnost da besplatno promene rezervaciju karte za bilo koju destinaciju, a odnosi na one koje su kupljene pre 31. marta za putovanja od 3. marta do 31. maja ove godine. Uslov je da se rezervacija i reizdavanje karte najkasnije obavi do poslednjeg dana maja meseca. I Austrian Airlines svojim korisnicima nudi slične uslove.
Na našim prostorima avio kompanije odluke u vezi sa obustavljanjem ili redukcijom letova donose prateći instrukcije, obaveštenja i sugestije resornih ministarstava (pre svega zdravlja), Instituta za javno zdravlje, Međunarodne zajednice za vazdušni prevoz (IATA) i Svetske zdravstvene organizacije.
Kakva je situacija sa avio kompanijama u našem regionu?
Srpska nacionalna avio kompanija, Air Serbia, od 9. marta je privremeno obustavila letove iz Niša ka Italiji, tj. do Rima i Bolonje, do kraja istog meseca. Putnicima koji su ranije kupili karte za ove destinacije, ponuđeno je nekoliko opcija: besplatna zamena karata za iste destinacije u kasnijem terminu do kraja letnje sezone, besplatna zamena za druge gradove do kojih Air Serbia leti iz Niša i Beograda ili kompletan povraćaj novca. Letovi za Rim iz Beograda se, za sada, obavljaju po planu, ali su letovi za Milano i Veneciju delimično redukovani. To znači da su pojednini datumi letenja otkazani, a ista situacija važi i za letove za Tel Aviv.
Ukoliko pak želite da otkažete let za neku destinaciju koja se smatra „neugroženomʺ, a sve zbog bojazni od koronavirusa, Air Serbia ne nudi punu refundaciju, tj. biće vam refundirane samo avio takse.
Croatia Airlines, hrvatska nacionalna avio kompanija, navodi da prati aktuelnu situaciju s koronavirusom i nastavlja sa obavljanjem svih planiranih letova u sva evropska odredišta do kojih leti.
Putnici koji imaju kartu izdatu od strane Montenegro Airlines-a za bilo koju od destinacija na kojima lete, a prinuđeni su da otkažu svoj put usled situacije uzrokovane koronavirusom, promenu datuma putovanja i/ili destinacije mogu izvršiti bez doplate. Navedena mera odnosi se na putovanja planirana u periodu od 6 – 31. marta 2020. godine, za karte koje su izdate do 6. marta ove godine. Dozvoljena je samo jedna besplatna promena po karti za promenu datuma/destinacije, a novo putovanje za koje se putnik odluči se mora završiti do 24. oktobra 2020. godine.
Svi žele maksimalnu zaštitu
I same države tragaju za načinima kako da se najbolje zaštite od širenja koronavirusa. Austrija je, na primer, zbog vanredne situacije donela odluku da svi državljani zemalja koje nisu u EU, ali i stanovnici severne Italije, moraju imati i potvrdu lekara da su zdravi (na engleskom ili nemačkom jeziku koja se može download-ovati) kako bi mogli da se ukrcaju na let za Austriju. U suprotnom, može im biti uskraćen ulazak u tu zemlju.
Polovinom marta uvedena je privremena zabrana ulaska u Republiku Srbiju za strane državljane koji dolaze iz područja sa intenzivnom transmisijom koronavirusom. To se odnosi na osobe koje su boravile u Italiji, pojedinim provincijama Narodne republike Kine, Južne Koreje, Irana i delovima Švajcarske.
Ukoliko na aerodromima i/ili u samim letelicama postoje neke posebne procedure uvedene da bi se smanjio rizik od koronavirusa, pažljivo ih pogledajte i ispratite koliko god vam se činile banalne ili besmislene jer je krajnja ideja maksimalna zaštita putnika i zaposlenih.
U svakom slučaju, ne treba paničiti već slušati i pratiti savete i preporuke stručnjaka iz oblasti epidemiologije i samih avio kompanija kojima putujete. A kako biste ostali u toku i znali sve o trenutnoj situaciji najbolje je da pred sam let kontaktirate agenta preko kog je karta kupljena ili avio kompaniju jer ćete jedino od njih dobiti prave i tačne informacije.
Avio sektor portala Kongresniturizam,
Jovana Ljuboja, Bojana Vučenović