Četrnaest eminentnih španskih turističkih kompanija se potpisivanjem obavezalo da će poštovati Globalni etički kodeks za turizam, niz načela koja podržava Svetska turistička organizacija UN (UNWTO) i koji je osmišljen tako da vodi razvoj industrije dovodeći socioekonomske pogodnosti do maksimuma i svodeći negativne uticaje na minimum.
,,Ako društveno odgovorni turizam treba da postane opipljiva stvarnost u našem svetu, od suštinske je važnosti da privatni sektor, poput njihovih kolega u javnim institucijama, prigrli načela etičkog, održivog i univerzalno pristupačnog turizma”, rekao je Generalni sekretar UNWTO Taleb Rifai, prema saopštenju za štampu koji je agencija objavila.
Do potpisivanja globalnog etičkog kodeksa je došlo tokom prvog Međunarodnog kongresa o etici i turizmu koji je okupio više od 450 turističkih zvaničnika visokog profila, poslovnih lidera, međunarodnih organizacija i stručnjaka u Madridu, u Španiji. Između ostalog, okupljeni su raspravljali o načinu garantovanja održivog turizma, kao i o njegovoj ulozi u suzbijanju siromaštva, jednakosti polova, i borbi protiv eksploatacije u javnom i privatnom sektoru.
Kao jedan od najvećih privrednih sektora na svetu, turizam stvara radna mesta i bogatstvo za milione ljudi, ali može da postavi i ozbiljne izazove. Na takvoj podlozi, Globalni etički kodeks za turizam – niz smernica i načela za međunarodni turistički sektor – osmišljen je tako da svede na minimum negativne uticaje turističke delatnosti na destinacije i zajednice-domaćine.
Etički kodeks daje ton debatama na Međunarodnom kongresu o etici iturizmu, sa sesijama fokusiranim na odgovorni turizam, sajamski turizam i suzbijanje siromaštva, jednakost i eksploataciju. Uloga privatnog sektora u odgovornom i održivom turizmu je takođe spomenuta, sa sesijom o korporativnoj društvenoj odgovornosti koja karakteriše vodeće turističke kompanije.
Većina kompanija je potpisala i Kodeks ponašanja za zaštitu dece od seksualne eksploatacije u putovanjima i turizmu, obavezujući se na preduzimanje konkretnih mera za zaštitu dece. Kodeks je sačinila ECPAT International, globalna mreža za eliminisanje dečije prostitucije, dečije pornografije i trgovine dece u seksualne svrhe, koju finansira Dečiji fond Ujedinjenih nacija (UNICEF) a podržava UNWTO.
Do potpisivanja je došlo baš uoči Svetskog dana turizma, čija je ovogodišnja tema bila ,,Turizam – povezivanje kultura’’. Gospodin Rifai je prethodno istakao ovo kao priliku za turizam da doprinese ciljevima Saveza civilizacija UN, inicijative pokrenute 2005. godine od strane Španije i Turske pod pokroviteljstvom UN za promovisanje boljih interkulturalnih odnosa širom sveta.
Globalni etički kodeks za turizam je sveobuhvatni niz načela osmišljenih tako da vode ključne igrače u razvoju turizma. Podjednako namenjen Vladama, turističkom sektoru, kao i zajednicama i turistima, on teži tome da pomogne pri dovođenju prednosti sektora do maksimuma svodeći na minimum njegov potencijalno negativan uticaj na životnu sredinu, kulturno nasleđe i društva širom Zemljine kugle. Usvojen 1999. godine od strane Generalne skupštine UNWTO, Etički kodeks je zvanično priznat od strane Ujedinjenih nacija 2001. godine.