Šta je Trka preživljavanja?
Trka preživljavanja podrazumeva stazu od 70 kilometara, koju je potrebno preći za dva dana u timovima od 2 do 4 člana. To i ne zvuči tako teško, međutim od opreme timovima je dozvoljeno da koriste samo mapu terena, kresivo za paljenje vatre, nož i odeću koju imaju na sebi.
Prolazeći kroz šume, kanjone, livade i jaruge, takmičari se susreću sa raznim preprekama i opasnostima. U ovakvim uslovima potrebno je da sami naprave sklonište, zapale vatru, pronađu ili ulove hranu. Sve ove aktivnosti i domišljatost takmičara se posebno boduju pri ukupnoj oceni pobednika trke.
Na početku trke timovi dobijaju mapu terena ali ne i unapred ucrtane kontrolne tačke staze. Svaki tim na početku trke dobija kotu prve tačke, a ako je uspešno pronađe čekaju ga nova uputstva za sledeću tačku i tako redom do kraja.
Pobednik je ona ekipa koja sakupi najviše bodova, a poeni se dobijaju za vreme koje je potrebno da se pređe staza, svaku upaljenu vatru, napravljeno sklonište i pribavljenu hranu.
Zato je neophodno da svaka ekipa ima foto-aparat kojim se sve te aktivnosti dokumentuju.
Takmičari imaju mogućnost da se jednom u toku godine oprobaju u svojim sposobnostima snalaženja u prirodi, kao i da upoznaju istaknute prirodne predele Srbije.
Ciljevi manifestacije
* Medijska promocija prirode kraja u kojem se realizuje trka
* Medijska promocija novih i manje poznatih turističkih potencijala
* Promocija i afirmacija avanturističkih sportova, boravka u prirodi i zdravih stilova života
Gde se organizuje?
Trka se svake godine realizuje u drugom kraju Srbije.
Staza je iz godine u godinu drugačija i obilazi retko naseljene i divlje predele odabranog regiona.
U 2009. godini prva trka je organizovana u Valjevskom kraju (učestvovalo 56 takmičara), a u 2010. godini u reonu opštine Ljubovija (učestvovalo 110 takmičara), treća trka održana na Zlatiboru (130 takmičara) dok je poslednja tj. četvrta trka bila na području Krupnja (150 takmičara u 57 timova).
Ko sve učestvuje?
U 2013. godini se očekuje učešće takmičara iz svih zemalja bivših Jugoslovenskih republika i šire sa Balkana. Atraktivnost i vrsta sadržaja privukla je veliki broj takmičara iz Slovenije, Makedonije, Hrvatske, BiH, Francuske. Uz standardno dobar odziv domaćih takmičara, ove godine se očekuje preko 80 timova tj. preko 200 takmičara.
Struktura učesnika Trke je prilično raznolika, od profesionalnih sportista u orijentaciji, planinarstvu, speleologiji, alpinizmu do kampera, ljubitelja prirode.
Zato, Trka preživljavanja se organizuje u dve kategorije:
Avantura: ova kategorija je namenjena svim ljubiteljima prirode i druženja, ali i avanturistima koji bi želeli da upoznaju onu divlju, uzbudljivu stranu boravka u prirodi.
Učešće u Avantura kategoriji je prava prilika za uživanje u nepristupačnim krajevima Srbije, beg od poznatog i ustaljenog života u gradu.
Pored pronalaženja novih granica sopstvene izdržljivosti, takmičari se uvode i pripremaju za Opstanak kategoriju i sledeće izazove koje Trka preživljavanja sprema.
Ova kategorija je predviđena za sve koji bi želeli da probaju da provedu 2 dana u prirodi sa minimalno opreme koja im je dozvoljena da se ponese.
Učesnici će stazu unapred imati ucrtanu na karti, poželjno je da bivakuju u toku noći, otprilike na polovini staze.
Staza koju je potrebno preći je do 35km a pravila trke i dozvoljena oprema su isti kao za Opstanak kategoriju.
Opstanak: ova kategorija je namenjena učesnicima sa iskustvom boravka u prirodi i orijentiringa.