Od svog osnivanja, 1971. godine, udruženje je preraslo u jedan od najvažnijih evropskih foruma za razmenu informacija i iskustava za sve članove tima za negu bubrežnih bolesnika koji leče pacijente koji pate od otkazivanja bubrega.
EDTNA/ERCA je multidisciplinarna organizacija individualnih članova. Članstvo u udruženju je otvoreno za medicinske sestre, tehničare, socijalne radnike, dijetetičare, menadžere jedinica, koordinatore transplantacija, i sve druge profesionalce koji rade sa bubrežnim pacijentima.
EDTNA/ERCA ima 3000 članova iz 65 zemalja.
Svake godine, od 1972. godine, EDTNA/ERCA organizuje Međunarodnu konferenciju koja okuplja oko 3000 delegata i više od 40 izlagača.
Proslava 40 godina objedinjavanja medicinske nege, nauke, inženjeringa i obrazovanja u EDTNA/ERCA radi unapređenja brige o pacijentima bila je u fokusu ovogodišnje konferencije, kao posebna godišnjica i priznavanje velikih dostignuća udruženja. Tema konferencije ,,Poboljšanje zdravlja i kvalitet nege’’ naglasila je vrednost neprekidne edukacije i napretka postignutog u poslednjih 40 godina za najbolju multidisciplinarnu kliničku praksu i profesionalni razvoj svih radnika u nezi bubrežnih bolesnika.
Prethodno održane konferencije su bile u sledećim gradovima: Dablin – 2010. god., Hamburg – 2009. god., Prag – 2008. god., Firenca – 2007. god., Madrid – 2006. god., Beč – 2005. god., Ženeva – 2004. god., Birmingem – 2003. god., Hag – 2002. god., Nica – 2001. god., Lisabon 2000. god., itd.
Konferencija 2011. godine je prvi put održana u nekoj od zemalja regiona Jugoistočne Evrope. Domaćin je bila Ljubljana, glavni grad Slovenije, u periodu od 10. do 13. septembra 2011. god. Konferencija je održana u ljubljanskom Kongresnom centru Cankarjev Dom (CD), prostoru koji poseduje sve pogodnosti poput sala, tehnologije, izložbenog prostora i pristupa prelepom gradu Ljubljani.
Tom prilikom, imali smo čast da razgovaramo sa g-đom Majom Vidergar iz Cankarjevog doma i g-đom Mirjanom Čalić, predsedavajućom lokalnog organizacionog komiteta.
1. Ljubljana je bila prvi grad iz regiona Jugoistočne Evrope koji je bio domaćin Međunarodne konferencije EDTNA/ERCA. Koliko je bilo teško dobiti organizaciju ove konferencije u vašoj zemlji?
Da, bilo je vrlo teško. Cankarjev dom, najveći kongresni prostor u Ljubljani, pobedio je između 3 finalne destinacije. To je kompliment našem stručnom radu na polju dijalize i transplantacije, i višegodišnjem iskustvu.
2. Koliko učesnika je prisustvovalo na konferenciji i iz kojih zemalja?
Ugostili smo 43 zemlje i oko 1500 učesnika.
3. Postoji li neka PCO agencija koja je podržala organizacioni aspekat konferencije? Ako postoji, da li je to PCO iz Praga ili lokalna iz Slovenije?
Udruženje EDTNA/ERCA ima sopstveni PCO – Czech-In. Međutim, iz našeg iskustva se pokazalo kao je bitno imati i lokalnog operatera. Stoga su uključeni Slovenački i Ljubljanski kongresni biro kao i Cankarjev dom, Kulturni i kongresni centar Ljubljane, koji nije samo prostor za dešavanja već posluje i kao in-house PCO.
M.Š.